Tüsad Tüm Saatçi İşadamları Derneği  
Tüsad Facebook Tüsad Twitter Tüsad Instagram
anasayfa
hakkımızda
dernek tüzüğü
tüsad üyesi firmalar
üyelik şartları ve başvuru
bize ulaşın
  BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?
 
Komplike Saat Kullanımında Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler »
    . Kronograf Kullanımı
. Tarih Değiştirme
. Saati Geri Almak
. Jakuzi Isısı
. Aşırı Kurma (Overwinding)
. Tepeyi ve İticileri Yerine Vidalayın
. Servis (sıklık, kalifiye saat üreticisi)

. Hassasiyet – Chronometre / Kronograf ayrımı
 
Kronograf Kullanımı
Saat koleksiyonerleri için, tipik iki tuşlu kronografın başlat-durdur-sıfırla protokolü alışılagelmiş bir şeydir. Mekanik saat kullanımına yeni başlayanlar, basit bir kronografta başlatve durdur eylemlerinin aynı tuş üzerinden yürütüldüğünü bilmelidirler. Genellikle tepenin üzerinde bulunan başlat/durdur tuşu, istendiğinde basılarak zaman aralığını göstermektedir. Genelde tepenin altında bulunan sıfırla tuşu ise, kronograf sıfırlanmadığı zamanlarda, sadece kronografı sıfırlamak için kullanılmaktadır – başka zamanlarda kullanılmamalıdır. Bovet ve birkaç diğer marka, başlat/durdur tuşlarını kasanın ters tarafına, altına ya da üstüne yerleştirmişlerdir. Bütün kurallarla beraber, istisnalar da beraberinde gelir. “Flyback” tarzında bir kronograf, çalışırken sıfırlamayı mümkün kılmaktadır. Kronograf devredeyken sadece sıfırla tuşuna basarsanız, bütün kronograf sayaçları (saniye, dakika ve saat) sıfıra geçer ve kronograf yeniden zaman aralığını ölçmeye başlar. Havacılığın ilk günlerinde, bu pilotlar için değerli bir komplikasyondu; çünkü bu şekilde kalkarlarken eldivenli elleriyle ve el yordamıyla üç adımlı bir prosedür izlemeksizin kronograflarını sıfırlayabiliyorlardı. Bugün “Flyback”in gerçek değeri, saat kullanmayı bilmeyenler tarafından ortaya çıkarılan bakım masraflarını ortadan kaldırmasıdır.

Tarih Değiştirme
Manuel ya da otomatik kurmalı olsa dahi; herhangi bir mekanik saatte tarihi, ibre 10 ve 2 saatleri arasında iken manuel bir şekilde (tepe ve tuş ile) değiştirmeye çalışmayın. Bazı iyi saatler bu beklenmedik horolojik eyleme karşı korumalı olsalar dahi, tarih göstergesi olan çoğu mekanik saat gece 22.00 ile 02.00 saatleri arasında otomatik olarak tarih değiştirme süreci içerisindedirler. Otomatik tarih değişimi gerçekleşirken, bu sürece manuel olarak dışarıdan bir güçle etki etmek mekanizmaya zarar verebilir. Tabi ki, çoğu durumda saat 10.00 ve 14.00 arasında bu değişimi yapabilirsiniz ancak bu durum mekanik saatlere sahip ve onları seven birisinin alışkanlık haline getirmemesi gereken bir durumdur. Şüphede kaldığınız durumlarda ise, saati ve tarihi ayarlamadan önce, saati 12.00’yi geçecek şekilde ileri alın ve tarihin otomatik olarak değişip değişmediğini gözlemleyin. Bütün saatler arasında bu özelliğe sahip çok az saatten biri olan Ulysse Nardin markasının, kasa içi mekanik mekanizması böylesi bir eylemi tolere edebilecek bir şekildedir.

Saati Geri Almak
Saatinizi, saat yönünün tersine doğru ayarlamayın – özellikle de takvim fonksiyonuna sahip bir saatiniz varsa. Bu tarz bir uygulamadan zarar görmeyen çok az sayıda saat vardır, ancak yine de böyle bir şeye hiç gerek yok. Sadece kadran boyunca saat yönüne doğru bir kez daha döndürün.

Jakuzi Isısı
Jakuziye ya da sıcak bir duş altına saatinizle girmeyin. Daha derin su geçirmezlik oranına sahip daha kaliteli üretilmiş saatler, genellikle bu gibi durumlarda sorunla karşılaşmazlar. Ancak, 3 ya da 5 atm su geçirmezlik oranına sahip bir saati jakuziye sokarsanız, farklı genleşme ve büzülme oranına sahip olan metaller ve safir ya da mineral kristalleri kasanın içerisine nem girmesine sebebiyet verebilir.

Aşırı Kurma (Overwinding)
Çoğu modern saat aşırı kurma korumasına uygun olarak, zembereğin (mainspring), barrel’in içine –ya da zemberek tamamen kurulduğunda onu tamamen durdurarak -kaymasına izin verecek bir mekanizmaya sahiptirler. Bu durumda en iyi tavsiye; mekanizmayı zorlamamanız gerektiğidir. Yıllar boyunca kurmaya yarayan tepe (winding crown) daha yapışkan bir hâl alabilir ve geri sararken çevirmesi daha zor hâle gelebilir. Bu teknik servise götürülmesi gerektiğinin en bariz işaretidir.

Tepeyi ve İticileri Yerine Vidalayın
Her zaman saatinizin tepesinin çevrilerek yerine sokulduğundan emin olun. Kronografın çevrilip yerine yerleştirilen iticileri (pusher) ya da diğer fonksiyonları da aynı özeni gerektirmektedir. Bu mesele, birkaç saat sahibini saatlerinden etmiştir. Eğer çevrilip yerine sokulan bir tepe emniyetli değil ise, su muhtemelen kasanın içerisine girecektir. Bu hemen fark edilmeyebilir. Böylesi bir durumda nem orada kalıp, metali paslandıracaktır. Ve zamanla, bu sorun saati kullanılmaz hâle getirebilir.

Servis (sıklık, kalifiye saat üreticisi)
Çoğu mekanik saat, temizlenme, yağlanma ve bakım için üç ilâ beş yıllık bir teknik servis döngüsüne sahiptir. Bazı mekanik saatler bunun iki katı süre dayanabilir ve kabul edilebilir parametreler dâhilinde işler; ancak düzenli aralıklarla saatinizi servise yollamazsanız, zamanlama konusunda sıkıntılar yaşamakla beraber başka sorunlar da yaşayabilirsiniz. Servis ücretleri, temizlenme, yağlanma ve menteşe değişimiyle beraber basit saatlerde 150 USD’yi, karmaşık saatlerde ise binlerce doları bulabilir. Her zaman saatinizi kalifiye bir saat üreticisine tamir ettirin (kutusuna bakın), civarınızdaki herhangi bir alışveriş merkezindeki bir saatçiye değil. Öyle bir yerde bekleyebileceğiniz en iyi hizmet hızlı bir pil değişimidir.

Hassasiyet – Chronometre / Kronograf ayrımı
Mekanik bir saatten, Quartz’da olduğu gibi saliselik bir dakiklik beklemeyin. Mekanik saatlerin tâbi tutulmaları gereken standart “chronometre”dir. Kronograf ile karıştırılmaması gereken bu kavram, çeşitli kurma durumları ile farklı durumlarda ve ısılarda test edilmiş bir saat anlamına gelmektedir. Sertifikalı mekanik bir chronometrenin başlangıç standardı günlük +6 ilâ -4 saniyedir. Aynı saati her zaman takıyorsanız, bu hata payı zaman içerisinde artabilir. Diğerlerine göre, Patek Philippe daha iyi bir performans için çabalamaktadır ve kendi kriterlerine göre günlük +3 il⠖2 saniyelik sapmayı yakalama çabasındadır.

 
Saat Dünyası
sorunuzu ya da sorununuzu paylaşın
ebülten listemize kayıt olun
bunları biliyormuydunuz
 
   
Copyright © tusad.org designed byCONTIVENT